Tanie loty z Polski

Rezerwacja biletu z Polski

Największe lotniska w Polsce są w stanie obsłużyć nawet kilkadziesiąt milionów pasażerów rocznie. To porty lotnicze znajdujące się na terytorium całego kraju, zlokalizowane w miastach o największej liczbie mieszkańców i odpowiednim położeniu terytorialnym.

Wyszukaj lot z Polski

Zgodnie z danymi urzędu lotnictwa cywilnego w Polsce funkcjonują obecnie 62 lotniska. Dzielą się one na obiekty użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji, porty niepodlegające certyfikacji, a także placówki zarządzane przez Aeroklub Polski, lotniska publiczne i lotniska użytku wyłącznego.

Porty lotnicze określane mianem publicznych, to największe obiekty, które wyróżniają się świadczeniem usług na najwyższym poziomie i obsługą dużej liczby pasażerów w stosunkowo krótkim czasie. Porty regionalne zlokalizowane w Lublinie, w Zielonej Górze, Wrocławiu, Bydgoszczy czy Rzeszowie pełnią rolę pomocniczych i zastępczych. Są one wykorzystywane przez główne porty lotnicze do organizowania ruchu pasażerskiego w okresie jego największego natężenia. Z reguły porty regionalne obsługują od pół miliona do zaledwie 20 tysięcy pasażerów rocznie. To obiekty współpracujące z niskobudżetowymi przewoźnikami oferującymi ekonomiczne loty pasażerskie do wybranych krajów Europy.

Centralne lotnisko im. Chopina w Warszawie i małopolskie Balice

Największym portem lotniczym w Polsce jest lotnisko Chopina w Warszawie popularne zwane Okęciem. To obiekt zlokalizowany na południowo-zachodnim końcu stolicy w odległości około 8 km od centrum miasta. Jest to lotnisko, które obsługuje loty rozkładowe, czarterowe i cargo. Obecnie do lotniska można dojechać korzystając z transportu miejskiego, taksówek, pociągu, a także własnych środków transportu. Z Okęciem połączone są także linie Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. To port lotniczy, który obsługuje 40% wszystkich pasażerów korzystających z usług lotniczych, jakie mają miejsce na terenie RP.

Drugim największym portem lotniczym w kraju jest krakowskie lotnisko w Balicach. To główny port województwa małopolskiego, który obsługuje mieszkańców w południowo-wschodniej części kraju. Jest to nowoczesny i zmodernizowany port lotniczy, który po lotnisku imienia Chopina, wyróżnia się największą liczbą obsłużonych pasażerów oraz dokonanych operacji lotniczych. Z krakowskich Balic można wyruszyć zarówno w rejsy europejskie, jak i międzykontynentalne. Lotnisko znajduje się 11 km na zachód od miasta i łączą go z nim trzy linie autobusowe, w tym jedna nocna. Dojazd do niego zapewnia również linia kolejowa obsługiwana przez Koleje Małopolskie. Oprócz tego w pobliżu lotniska prężnie działa kilkanaście wypożyczalni samochodów. Lotnisko Balice w 2016 roku obsłużyło około 7 milionów pasażerów. Z powodu zwiększającej się liczby obsługiwanych pasażerów w najbliższej przyszłości planowana jest rozbudowa tego portu.

Największy port lotniczy w północnej części Polski

Bardzo ważnym lotniskiem w Polsce jest także Gdańsk Rębiechowo. To obiekt położony w dzielnicy Matarnia, 10 km od centrum Gdańska i Sopotu oraz 23 km od centrum Gdyni. Z uwagi na swoje położenie, jest to największe lotnisko, które znajduje się w północnej części Polski. To port lotniczy, który oferuje ponad 50 połączeń rejsowych do innych części Polski i świata. Z powodu prac modernizacyjnych oraz podjętych prób unowocześnienia infrastruktury lotniska, planuje się także zwiększenie liczby połączeń czarterowych.

Port lotniczy Gdańsk Rębiechowo jest dobrze skomunikowany obiektem, do którego można dojechać przy pomocy taksówek, pociągu czy linii autobusowych. To obiekt nowoczesny, przystosowany do komfortowej i szybkiej obsługi lotów krótko- i średniodystansowych. Port lotniczy Gdańsk Rębiechowo posiada bardzo dobrze rozwiniętą obsługę naziemną pasażerów. W 2017 roku obsłużył około 5 milionów pasażerów.

Port lotniczy nieopodal stolicy województwa śląskiego

W województwie śląskim znajduje się lotnisko Katowice-Pyrzowice, które nosi nazwę Katowice Airport. Zlokalizowane jest w odległości ok. 30 km od Katowic. Ten główny port lotniczy w województwie śląskim przeszedł wiele remontów i został poddany kompleksowej modernizacji. Na uwagę zasługują przede wszystkim komfortowe terminale i sprawna obsługa pasażerów, a także unowocześniona płyta lotniska. To doskonały obiekt, który znajduje się w pobliżu wielu dróg dojazdowych, między innymi autostrady, dróg krajowych oraz dróg międzynarodowych.

Z usług portu lotniczego Katowice-Pyrzowice korzystają pasażerowie z okolicznych województw, w tym opolskiego i łódzkiego. Pyrzowice zajmuje czwarte miejsce w rankingu największych lotnisk w Polsce i może ono obsługiwać do 5,5 milionów pasażerów rocznie. Lotnisko posiada terminal przeznaczony do obsługi lotów cargo, porównywalny pod względem przepustowości do lotniska im. Chopina w Warszawie. Dojazd do tego lotniska jest niezbyt skomplikowany. Można tam dotrzeć korzystając z linii autobusowych lub samochodu. Oprócz tego do Pyrzowic dojeżdża większość prywatnych przewoźników.

Porty lotnicze publiczne i regionalne znacznie różnią się od siebie. Te drugie nie prowadzą lotów długodystansowych, zazwyczaj organizują one przeloty krótko- i średniodystansowe, a także zapewniają obsługę lotów pasażerskich między poszczególnymi miastami w Polsce. Porty lotnicze publiczne są przystosowane do obsługi dużej liczby pasażerów, lotów cargo oraz czarterowych. To nowoczesne i doskonale skomunikowane obiekty.