Tanie loty z Warszawy

Rezerwacja biletu z Warszawy

Wśród polskich publicznych portów lotniczych zdecydowanie wyróżnia się warszawskie Okęcie. Lotnisko im. Fryderyka Chopina posiada ogromne możliwości przepustowe i obsługuje każdego roku bardzo dużą liczbę pasażerów. W województwie mazowieckim znajduje się także drugi port lotniczy, Modlin, położony około 35 km od centrum Warszawy.

Wyszukaj lot z Warszawy

Lotnisko Okęcie zostało zbudowane w 1933 roku i oddane do użytku rok później. Stworzenie nowoczesnego, jak na tamte czasy portu lotniczego, kosztowało Skarb Państwa około 10 milionów złotych. Początkowo ten port lotniczy posiadał trzy hangary, warsztaty, garaże, kotłownie, a także nowoczesny, przestronny budynek dworca lotniczego z betonową płytą postojową dla samolotów. Z powodu wielu nowoczesnych rozwiązań lotnisko na Okęciu stało się portem porównywalnym do tych, które do tej pory posiadały największe stolice Europy – Niemcy, Austria, Francja czy Anglia. Początkowo Okęcie obsługiwało około 10 tysięcy pasażerów rocznie. Po zakończeniu II wojny światowej Warszawa Okęcie wznowiło swoją działalność i do końca lat 40-tych XX wieku uruchomiono tam połączenia z Berlinem, Brukselą, Sztokholmem, Budapesztem, Pragą, Kopenhagę i Belgradem. W maju 1959 roku lotnisko Okęcie po raz kolejny zostało przebudowane i unowocześnione. Prace projektowe nad nowym dworcem lotniczym rozpoczęły się w roku 1962. Nowy port lotniczy był w stanie obsługiwać już około 2 miliony pasażerów rocznie.

Nowoczesne lotnisko, które obsługuje prawie 18 mln pasażerów rocznie

Zmiany ustrojowe, jak również modernizacja lotniska i rozbudowa systemu nawigacji i ruchu lotniczego zaowocowała powstaniem jednego z najnowocześniejszych obiektów w Europie. W 2001 roku lotnisku Warszawa Okęcie nadano imię Fryderyka Chopina. Początek XXI wieku to kolejne duże inwestycje związane z modernizacją tego obiektu. Do użytku oddano terminal General Aviation, przeznaczony do obsługi małych samolotów biznesowych, a także połączono Terminal 1 i 2 w jeden obiekt Terminal A.

Warto wspomnieć, że od 2012 roku zdecydowanie poprawił się dojazd do lotniska Okęcie. Stało się tak z powodu oddanej do użytku stacji kolejowej Warszawa Lotnisko Chopina. Pozwoliło to pasażerom w szybkim czasie dotrzeć do centrum Warszawy, a także dojechać do lotniska ze stacji węzłowych Warszawa Zachodnia czy Warszawa Centralna. Połączenie terminala nowym układem komunikacyjnym i stacją kolejową sprawiło, że dojazd do tego portu nie nastręcza obecnie żadnych trudności.

Lotnisko im Fryderyka Chopina jest obecnie największym portem lotniczym w tej części Europy, przystosowanym do przyjmowania największych samolotów na świecie. W terminalu mieści się 108 stanowisk do odprawy biletowo-bagażowej. To port lotniczy, który obsługuje 7 połączeń krajowych i 112 połączeń zagranicznych. Według danych szacunkowych 2018 roku lotnisko Chopina obsłużyło 17 737 231 pasażerów. Okęcie realizuje także transport Cargo. Według statystyk w 2018 roku lotnisko było w stanie obsłużyć aż 80 ton przesyłek.

Modlin – obsługa lotów krótkiego i średniego zasięgu i współpraca z ekonomicznym przewoźnikiem Ryanair

Drugim lotniskiem położonym w województwie mazowieckim jest Warszawa Modlin, które zlokalizowane jest 6 km na północny zachód od Nowego Dworu Mazowieckiego przy trasie wylotowej w kierunku Warszawy i Gdańska. Jest to port lotniczy z oświetleniem nawigacyjnym kategorii II. To drugi tego typu obiekt w aglomeracji warszawskiej, który znajduje się w odległości 35 km od granicy Śródmieścia Warszawy. Port Lotniczy Modlin powstał na bazie istniejącego wcześniej obiektu wykorzystywanego przez wojsko. W Modlinie do roku 2000 stacjonowała między innymi 45 Lotnicza Eskadra Doświadczalna.

Obecnie lotnisko, po kompleksowej przebudowie i modernizacji, obsługuje loty rejsowe krótkiego i średniego zasięgu, głównie tanich linii lotniczych do miast europejskich. Oprócz tego lotnisko w Modlinie organizuje loty krajowe i rejsy czarterowe współpracując z jednym przewoźnikiem, firmą Ryanair.

Port Lotniczy Warszawa Modlin – trudności z dojazdem środkami lokomocji

Port Lotniczy Warszawa Modlin realizuje regularne połączenia do 49 miast w Europie. Modlin jest portem lotniczym, który nie posiada połączenia kolejowego ze stacją pasażerską w podziemiach terminala. Sytuacja ta ma się w najbliższej przyszłości zmienić – władze Warszawy w planach na rok 2021-2025 zapisały stworzenie połączenia kolejowego, które ma ułatwić dojazd do tego lotniska, szczególnie pasażerom nieposiadającym pojazdów mechanicznych.

Maksymalna przepustowość Modlina w porównaniu do Okęcia jest nieproporcjonalnie niska. Początkowo oceniano ją na około 2 do 2,3 mln pasażerów rocznie. Obecnie określana jest na około 3 do 3,5 mln pasażerów. To lotnisko, które obsługuje także niektóre loty towarowe, choć w porównaniu do Okęcia, nie może ono pochwalić się posiadaniem odpowiedniej infrastruktury służącej do regularnego świadczenia usług transportu Cargo.

Okęcie i Modlin to dwa porty lotnicze zlokalizowane w województwie mazowieckim. Obsługują one loty pasażerskie. Okęcie wyróżnia się ogromną przepustowością, z kolei Modlin oferuje niskobudżetowe loty do 49 państw Europy.