przedmioty w samolocie

Przedmioty dozwolone i zabronione w samolocie

Lista przedmiotów zabronionych i dozwolonych w samolocie jest najczęściej poruszanym tematem na forach traktujących o podróżach lotniczych. Wiele osób zastanawia się, które przedmioty codziennego użytku, a także rzeczy osobiste i akcesoria mogą zostać wniesione na pokład samolotu, aby nie naruszać zasad przewozu przedmiotów w transporcie lotniczym. Okazuje się, że lista rzeczy zabronionych i dozwolonych może znacząco odbiegać od tego, co standardowo można przewozić w transporcie lądowym bądź morskim. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto jest dokładnie przygotować się na kontrolę i nie posiadać żadnych przedmiotów, mogących wzbudzać uzasadnione podejrzenia czy wątpliwości oceniającego zawartość bagażu operatora kontroli bezpieczeństwa.

Obowiązki operatora kontroli bezpieczeństwa a bagaż podręczny i rejestrowany

Każdy operator kontroli bezpieczeństwa zatrudniony u przewoźnika lotniczego ma prawo zażądać bezwzględnego usunięcia z bagażu kabinowego bądź też z bagażu rejestrowanego każdego przedmiotu, który wzbudza jakiekolwiek podejrzenia czy wątpliwości dotyczące braku spełnienia podstawowych wymogów ochrony w lotnictwie cywilnym. Warunek ten dotyczy każdego pasażera, który ma zamiar odbyć lot i zabiera na pokład zarówno bagaż podręczny, jak i ten rejestrowany. W celu ułatwienia pasażerom podróży a także uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji, w których poszczególne przedmioty są usuwane z bagażu i poddawane utylizacji, warto jest wiedzieć, jakie akcesoria, wyroby i przedmioty mogą być zabierane na pokład samolotu.

Ograniczenia w ilości i wadze przewożonego bagażu

Według przepisów prawa lotniczego przewoźnik ma również prawo do ustalenia odgórnych ograniczeń w ilości bądź wielkości przewożonego bagażu. Dotyczy to zarówno przewoźników niskokosztowych, jak i tradycyjnych linii lotniczych. Szczegółowe informacje na temat przedmiotów zabronionych i dozwolonych w samolocie, a także wagi bagażu można znaleźć na stronie internetowej każdego przewoźnika. Ponadto, każdy port lotniczy zamieszcza informacje na temat tego, które towary niebezpieczne i niedozwolone są wykluczone z możliwości ich przewożenia drogą lotniczą. Na niektóre z przedmiotów nałożone są także ograniczenia celne i sanitarne mające zapobiegać próbom przemytu oraz jakimkolwiek zagrożeniom epidemiologicznym czy bakteriologicznym.

Czy w bagażu kabinowym można mieć leki?

Wśród przedmiotów, które wzbudzają największe zainteresowanie u pasażerów linii lotniczych są leki. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe, jak i te zmuszone do cyklicznego przyjmowania środków farmakologicznych, mogą w czasie odbywania lotu posiadać przy sobie płyny, żele i aerozole znajdujące się w ich bagażu kabinowym.

Podstawowym warunkiem pozytywnego przejścia kontroli jest udowodnienie operatorowi kontroli bezpieczeństwa autentyczności konkretnego lekarstwa. Oznacza to, że pasażer musi dysponować oryginalnym opakowaniem danego leku. Nie ma możliwości, aby medykamenty zażywane przez pasażerów przed planowanym odlotem lub wylotem były przelewane do różnego rodzaju butelek plastikowych czy innych pojemników bez etykiety. Wszystkie posiadane przez pasażera leki powinny być opisane w taki sposób, aby operator kontroli bezpieczeństwa mógł sprawdzić ich autentyczność. Leki te nie muszą być umieszczane w plastikowych torebkach, woreczkach strunowych czy innych opakowaniach mających na celu ich zabezpieczenie.

Zawsze należy powiadomić kontrolę lotniska o posiadanych lekach w bagażu podręcznym

Pasażer, który stawia się do kontroli na lotnisku, powinien osobiście powiadomić funkcjonariuszy o posiadanych lekarstwach. Najlepiej jeszcze przed podjęciem przez nich czynności kontrolnych. Dzięki temu uniknie się wielu nieprzyjemnych sytuacji, które mogą pojawić się w trakcie kontroli bagażu podręcznego. Jakiekolwiek próby nieujawniania posiadanych leków czy niemożność udowodnienia ich autentyczności będzie skutkować ich odebraniem przez osobę kontrolującą.

Metodą na przyspieszenie procesu kontroli przez pasażera może być także przekazanie posiadanych medykamentów z bagażu podręcznego do oddzielnej kontroli bezpieczeństwa. Można wtedy umieścić je w osobnym pojemniku. Dzięki temu w czasie zbliżania ich do urządzenia rentgenowskiego zostaną one prześwietlone. Warto także, aby pasażerowie zmuszeni do przyjmowania medykamentów na pokładzie samolotu posiadali stosowną dokumentację medyczną. Może to być zaświadczenie od lekarza prowadzącego lub też karta choroby ze wskazaniem, iż osoba musi być poddawana farmakoterapii i powinna zażywać leki w regularnych odstępach. Warto, aby w dokumentacji były wyszczególnione nazwy leków, a także podane ich ilości.

Czy można zabierać na pokład samolotu żywność i elektronikę?

W przypadku żywności można zabierać na pokład czekoladę, kanapki, warzywa i owoce, a także jogurty, kremy, dżemy i galaretki w pojemności nieprzekraczającej 100 ml. Pojemniki te podobnie, jak środki higieniczne, muszą mieścić się w 1 litrowej, plastikowej torbie. Ograniczeniem jest ich ilość, która jest wskazana w przepisach celnych.

W przypadku zabierania przyborów kuchennych i noży, a także innych ostro zakończonych przedmiotów, należy spakować je do bagażu rejestrowanego i sprawdzić u konkretnego przewoźnika, czy tego typu przedmioty mogą być zabierane na pokład samolotu. Dotyczy to zarówno odlotów, jak i planowanej podróży powrotnej. Zgodnie z unijnymi dyrektywami z zakresu Ochrony Lotnictwa Cywilnego, odzież wierzchnia, a także laptopy kamery czy inny sprzęt elektroniczny są kontrolowane, jako oddzielna część bagażu . Mogą one być zabierane na pokład, jednakże należy je przekazać do oddzielnej kontroli.

Zabieranie kosmetyków i środków higienicznych – zasady ogólne

W przypadku kosmetyków, środków higienicznych a także innych przyborów toaletowych należy stosować się do postanowień konkretnego przewoźnika. Jednakże wszelkie aerozole, żele czy inne środki pielęgnacyjne i higieniczne powinny być zapakowane w oryginalne opakowania, a także nie przekraczać swoją pojemnością 100 ml. W bagażu podręcznym może znaleźć się kilka kosmetyków do makijażu, środków pielęgnacyjnych. Najlepiej jest wybierać próbki przedmiotów lub też specjalnie przygotowane do tego celu wersje travel box. Wszystkie o pojemności nieprzekraczającej 100 ml. W bagażu rejestrowanym mogą zatem znaleźć się takie wyroby kosmetyczne, jak m.in.:

  • kremy,
  • balsamy,
  • perfumy i dezodoranty,
  • krople do oczu,
  • pasta do zębów,
  • płyn do płukania ust,
  • lakier do paznokci i zmywacz,
  • mydło w płynie,
  • emulsja do opalania,
  • mleczko do ciała,
  • błyszczyki,
  • tusze do rzęs,
  • żel pod prysznic,
  • mydło w płynie,
  • szampon,
  • odżywka i żel do włosów,
  • jednorazowa maszynka do golenia,
  • podkład do makijażu
  • itd.

Warto jest zabierać w podróż samolotem tylko niezbędne przedmioty i akcesoria, aby nie ponosić kosztów za nadbagaż.

Przedmioty bezwzględnie zabronione w cywilnym transporcie lotniczym

Lista przedmiotów zabronionych, które bezwzględnie nie mogą być transportowane drogą lotniczą jest o wiele dłuższa niż ta, dotycząca przedmiotów dozwolonych. Według rozporządzeń wydanych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego dotyczącą bezpieczeństwa transportu lotniczego, należy przede wszystkim unikać posiadania jakichkolwiek przedmiotów mogących świadczyć o próbach podjęcia ataku terrorystycznego czy też stanowiących zagrożenia dla zdrowia i życia pasażerów i obsługi samolotu. Niektóre przedmioty mimo, że nie są dopuszczone do przewozu w bagażu rejestrowanym, mogą znaleźć się w bagażu podręcznym lub być przewożone przy pasażerach.

Bezwzględny zakaz posiadania przedmiotów przez pasażera w bagażu kabinowym obejmuje wszelkiego rodzaju broń palną, a także urządzenia wystrzeliwujące pociski. Nie wolno także przewozić drogą lotniczą zabawek w kształcie broni, imitacji i replik broni palnej, a także części składowych broni, z wyjątkiem celowników teleskopowych. Wyjątkiem jest transport niebezpiecznego więźnia czy też osoby deportowanej do kraju z tytułu podejrzenia ją o popełnienie konkretnego przestępstwa. Wówczas, w drodze wyjątkowych okoliczności, zaleca się posiadanie broni palnej przez funkcjonariuszy eksportujących więźnia czy podejrzanego do kraju, w którym ma on zostać osądzony czy osadzony w zakładzie karnym.

Zakaz posiadania przedmiotów uznanych za niebezpieczne i potencjalnie niebezpieczne

Na pokład samolotu nie wolno wnosić także żadnych narzędzi służących do wystrzeliwania pocisków. Zabronione jest posiadanie w bagażu lotniczym pistoletów sygnałowych, jak również pistoletów startowych. Podobne obostrzenia dotyczą także broni białej. Wiele osób kojarzy pewnie scenę z filmu Quentina Tarantino, pt. Kill Bill, w której to główna bohaterka zabrała ze sobą miecz samurajski, który potraktowała jako swój bagaż podręczny. Tego typu sytuacje nie mogą mieć miejsca.

Na pokład samolotu pasażerskiego nie można wnieść także paralizatorów, miotaczy gazu czy gazów pieprzowych. Zabronione są także rozpylacze kwasu. W bagażu kabinowym nie mogą znaleźć się również wszelkie przedmioty ostro zakończone np. śrubokręty, szpikulce, nożyczki, noże, metalowe pilniczki, ostrza do maszynek do golenia itp. Nie można zabrać również narzędzi, w postaci łomów, wiertarek, pił, lamp lutowniczych czy elementów do wbijania kołków i gwoździ.

W bagażu podręcznym nie mogą znaleźć się również kije, pałki czy nunczako oraz akcesoria zaliczane do broni wykorzystywanej w czasie organizowania turniejów sztuk walk. Osoby palące papierosy nie mogą w bagażu podręcznym mieć zapałek, zapalniczek, a także jakikolwiek akcesoriów mogących doprowadzić do powstania pożaru w kabinie samolotu.

Podróżowanie samolotem wymaga dostosowania się do przepisów Lotnictwa Cywilnego. Zawierają one regulacje dotyczące przedmiotów dozwolonych, jak i zakazanych według Urząd ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. Brak respektowania powyższych zasad wiąże się z odebraniem przedmiotów i ich utratą lub komplikacjami związanymi z późniejszym ich odzyskaniem.